Świat Koni

   Krótki słowniczek przydatnych pojęć jeździeckich

   Dla konia

   Kantar
 - 
taśmowa uprząż na głowę konia. Konie chodzą w nim na padoku. Na kantarze konie stoją przypięte uwiązem w       trakcie czyszczenia. 

   Uwiąz - lina około 2m z karabinkiem na końcu do przypięcia kantara. Służy do prowadzenia konia.
   Czaprak - 
"dywanik", który zakładamy pod siodło.
   Kopystka - 
przyrząd do czyszczenia kopyt konia.
   Lonża - 
długa lina, do której przypięty jest koń. Instruktor prowadzi go po kole, na pierwszy lekcjach nauki jazdy       konnej. 

   Ogłowie - skórzana uprząż na głowę konia, używana w czasie jazdy konnej. 
   Wodze - 
niektórzy, mówią błędnie lejce, ponieważ nie występują w jeździe wierzchem. Lina przymocowana do ogłowia,       którą trzymasz w obu       dłoniach. 


   Czyszczenie konia

   Zaklejka - 
zaschnięte błoto na sierści konia, które przed jazdą usuwami szczotkami dla konia: iglakiem, szczotką       włosianą lub tzw. magic       brushem.

   Strzałka - rowki w kopycie, które należy oczyścić z błota i nieczystości kopystką.


   W stajni

   Padok/pastwisko -
 ogrodzone miejsce z trawą gdzie konie spędzają czas na zewnątrz poza stajnią.
   Ujeżdżalnia/hala - 
miejsce gdzie prowadzone są lekcje nauki jazdy konnej i treningi sportowe.

   Siodlarnia - miejsce w stajni, gdzie znajduje się sprzęt dla koni. Siodła, szczotki, ogłowia, czapraki, podkładki.
   Boks - miejsce w stajni, w którym stoi koń. Stajnia jest podzielona głównie na korytarz i boksy (inne pomieszczenia to       np. myjka, siodlarnia,       biuro zawodów, pokój socjalny).
   Schodki do wsiadania - drewniane schodki potrzebne do wsiadania w stajniach rekreacyjnych. 


   Nauka jazdy konnej

   Stęp - 
najwolniejszy chód konia, Tobie może pomóc określenie "zwykłe chodzenie konia".
   Kłus - 
koń zaczyna biec, co, jest to dużo szybszy chód od stępa.
   Galop - 
najszybszy z chodów na ujeżdżalni, będziesz się go uczyć w późniejszym etapie nauki. Osoby jadące galopem       zawsze przepuszczamy       (osoby jadące wyższym - szybszym chodem mają pierwszeństwo)
   Anglezowanie - 
unoszenie się w siodle w trakcie kłusa. Unosimy się opierając się w strzemion i podnosząc siedzenie.       Instruktor na początku,       aby pomóc będzie wydawał komendy "raz,dwa". Na "raz" unosisz się w siodle, na "dwa" siadasz w       siodło.
   Półsiad - 
to przysiad, który wykonujesz w siodle. Unosisz się nad siodło utrzymując równowagę i opierając się w       strzemionach. 


   Dla jeźdźca

   Kask jeździecki
 - nakrycie głowy, kiedyś zwany był toczkiem. Najnowsze kaski jeździeckie znacząco różnią się od toczków. Wybieraj tylko te z       europejskimi normami bezpieczeństwa w specjalistycznych sklepach jeździeckich. 

   Palcat (lub bat ujeżdżeniowy) - bat jeździecki. Pomoc jeździecka wspomagająca łydki jeźdźca. Bat służy do proszenia       konia o zmianę chodu       działając z łydką lub wspomaga figury ujeżdżeniowe. Batem nigdy nie wolno bić zwierzęcia.
   Czapsy - ochraniacze na łydki, które zakłada się na buty jeździeckie. Zamek zawsze musi znajdować się po zewnętrznej       stronie łydki.
   Bryczesy - spodnie do jazdy konnej.
   Sztyblety jeździeckie - skórzane buty do jazdy konnej, których zamek zawsze znajduje się po zewnętrznej stronie       buta.
   Rękawiczki jeździeckie - specjalny rękawiczki używane do jazdy konnej, ze wzmocnieniami w miejscach narażonych na       otarcia. 
   Kamizelka ochronna - kamizelka wyglądem przypominająca ochroniarską. Dobre kamizelki ochronne są bardzo lekkie i       nie przeszkadzają w       jeździe konnej.



Dodaj komentarz






Dodaj

KONIE TO MOJE ŻYCIE
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl