Najważniejsze w rozpoczęciu przygody w siodle jest cierpliwość!
Jak zacząć jeździć konno?
Żeby zacząć jeździć konno potrzebny nam będzie koń i instruktor jazdy konnej.
Jest wiele dróg, żeby znaleźć wierzchowca i osobę, która zacznie nas uczyć jeździectwa i wszystkiego co z nim związane.
Z pomocą przychodzi nam internet. Wiele stajni ma swoje strony internetowe oraz fanpage na facebooku.
Warto również przyjrzeć się aktualnym forom jeździeckim. Najpopularniejsze forum to zdecydowanie http://re-volta.pl/forum/ .
Znajdziesz tam wielu koniarzy, którzy wymieniają się opiniami na temat stajni w danym regionie i jego okolicach. Inną opcją są grupy na facebook'u dotyczące województw np. jeździectwo - woj. małopolskie lub dotyczące miast np. jeździectwo - lublin . Wszystkie większe miasta jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz posiadają w internecie zaplecze dotyczące jeździectwa danego regionu. Warto podejść do sklepu jeździeckiego znajdującego się w Twojej okolicy. Na pewno znajdziesz tam wiele ulotek stadnin i ośrodków jeździeckich, a także poradzisz się sprzedawców.
Pierwszy kontakt z końmi bardzo często mamy na wakacjach czy różnego rodzaju festynach gdzie zazwyczaj z najbliższej stajni przyjeżdżają właściciele ze swoimi końmi rekreacyjnymi na tzw. oprowadzanki. Oprowadzanka trwa od 5 do 30 minut lub tzw. jedno/dwa kółka w zależności od miejsca gdzie odbywają się oprowadzanki. Często wystarczy ta krótka interakcja z koniem, aby złapać bakcyla lub zakochać się w jeździectwie.
Nie wszyscy mają to szczęście, że mają koniarzy w rodzinie lub stajnie niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Jeśli tak jest czym prędzej podejdźcie do tej stajni lub zapytajcie członków rodziny o możliwość rozpoczęcia jazdy konnej.
Jeśli jednak nie macie tego szczęścia warto zasięgnąć porady u znajomych/koleżanki w szkole, którzy jeżdżą już w szkółce rekreacyjnej lub stajni i spytać ich o opinię, bądź też zabrać się z nimi i zobaczyć jak to wygląda. Taka osoba, będzie znała dokładne koszty jazdy konnej w danej okolicy (ceny lekcji jazdy konnej różnią się w zależności od województwa i miasta, koszty jazdy konnej w Warszawie są zdecydowanie wyższe niż w Zakopanym).
Osoba, która zna tą stajnię, konie i instruktorów dodatkowo pomoże Ci w pierwszych lekcjach czyszczenia i siodłania konia oraz oprowadzi po budynku i okolicy.
Nauka jazdy konnej - co warto wiedzieć? Jazda konna - porady.
Porady, które sprawią, że już pierwszego dnia w stajni poczujesz się jak ryba w wodzie!
- Zanim wejdziesz do boksu konia, powiedz głośno jego imię. Konie to płochliwe zwierzęta, które ratują się ucieczką. Czasem ich szybka reakcja może zaskoczyć Ciebie. Koń może nagle podskoczyć lub się odwrócić i przypadkiem Cię uderzyć lub stanąć na stopie.
- Nigdy nie podchodź do konia od tyłu, nie stawaj za zadem. Konie mimo szerokiego kąta widzenia, nie widzą obiektu za zadem i również mogą przesadnie zareagować strachem i kopnąć w tył.
- Jeśli przyniesiesz do stajni marchewkę lub smaczki dla konia zakupione w sklepie jeździeckim najpierw zapytaj instruktora czy danemu koniowi możesz je podać. Niektóre konie nie mogą jeść niektórym produktów, inne biorą przysmak dla koni bardzo łapczywie co może przestraszyć osobę początkującą. Jeśli instruktor jazdy konnej wyrazi zgodę na podanie smaczków, zawsze podawaj je na otwartej dłoni ze złączonymi wszystkimi palcami, łącznie z kciukiem.
- Jeśli przyjdzie Ci wyczyścić konia lub pomóc w jego czyszczeniu i siodłaniu to wiedz, że każdy koń ma przypisane swoje szczotki do czyszczenia, siodło i ogłowie. Wyszukaj w siodlarni worek/skrzynkę/torbę z imieniem konia oraz sprzęt podpisany jego imieniem.
- Konia przygotowanego do jazdy prowadzimy po swojej prawej stronie. My idziemy z lewej strony konia trzymając konia za wodze/kantar prawą dłonią.
- Wsiadanie na konia zazwyczaj nie wygląda jak w filmach ;) Aby nie obciążać grzbietów koni rekreacyjnych zazwyczaj wsiada się z drewnianych schodków.
- Na konia wsiadamy z lewej strony. Najpierw wsadzamy lewą nogę do lewego strzemienia, utrzymujemy równowagę i ostrożnie przekładamy przez konia prawą nogę. Delikatnie siadamy w siodle.
- Zsiadamy również z lewej strony. Aby zsiąść pochyl się do przodu, wyciągnij obie nogi ze strzemion i ostrożnie zeskocz z lewej strony konia.
Jakich błędów nie popełnić zaczynając jeździć konno żeby się nie zrazić?
- strój jeździecki, jaki założysz na pierwszą lekcję jazdy konnej musi być bezpieczny i dopasowany do Ciebie. Musi być przede wszystkim wygodny. Wybierz legginsy lub zakup tanio używane bryczesy np. w komisie jeździeckim, jeśli nie chcesz na początku zaopatrywać się w kosztowny sprzęt,a chcesz się dobrze przygotować do nauki jazdy konnej. Na początku będziesz pożyczać kask ze stajni. Poświęć dłuższą chwilę na dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku jeździeckiego. Kask jeździecki musi być gruby (cienkie toczki, które nie mają najnowszych atestów odpadają), ściśle przylegający do Twojej głowy i kompletny. Musisz posiadać nienaruszone paski z zapięciem pod brodą. Jeśli stwierdzisz, że jazda konna jest dla Ciebie, koniecznie pierwszym zakupem musi być bezpieczny kask jeździecki. Warto podejść do zaufanego sklepu jeździeckiego lub zadzwonić po poradę odnośnie wyboru stroju na pierwszą lekcję jazdy. Buty do jazdy konnej lub sztyblety jeździeckie to najlepiej skórzane buty, które posiadają obcas. Jednym z pierwszym zakupów jeśli zdecydujesz się jeździć konno będą czapsy czyli ochraniacze na łydki. Na pierwszą lekcję jednak jeśli ich nie masz załóż wysokie skarpety jeździeckie - podkolanówki. Mogą na początku zastąpić czapsy.
- instruktor jazdy konnej - jeśli od wejścia słyszysz krzyki instruktora i masz wrażenie, że cała stajnia od stajennych przez jeźdźców po konie jest zdenerwowana, natychmiast wyjdź z tej stajni. Jazda konna to piękna pasja, która opiera się na spokoju, cierpliwości, więzi człowieka i konia. Tu nie ma miejsca na nerwy, hejt i nadmierne okazywanie złych emocji. Takie osoby powinny spożytkować swoją energię w siłowni, a nie na ujeżdżalni. Wyjątek stanowią sytuacje niebezpieczne lub niesubordynacja jeźdźców. Tytuły instruktorskie i obecność instruktora jazdy konnej w spisie PZJ - Polskiego Związku Jeździeckiego będzie dodatkowym atutem.
- stajnia - nie oceniaj stajni po wyglądzie. To, że stajnia jest droga i piękna nie zawsze ma przełożenie na poziom oferowanej nauki i dobrostan koni. Zwróć uwagę czy konie, na których będziesz się uczył jeździć spędzają dużo czasu na zewnątrz (są padokowane) oraz czy ich boksy są czyste. W stajni powinno pachnieć słomą, sianem, trocinami. Na pewno nie zgnilizną. Niestety przy wyborze stajni.
- Zobacz czy konie nie są przemęczone i nie pracują ponad siły. Konie, które pracują za dużo nie będą chętne do jazdy, mogą być ospałe, apatyczne i niechętne do kontaktu z człowiekiem. Wygląd koni powinien wskazywać na ich zdrowie. Jeśli konie są bardzo chude (wyjątek stanowią konie starsze), z kopyt wydziela się nieprzyjemny, gnijący odór, konie są spocone i stoją w boksie ubrane w swój sprzęt cały dzień, czekając tylko na podmianę jeźdźca to znaczy, że nie jest to dobra stajnia.
Komentarze